Je naše svoboda ohrožena?

28. ledna 2012 v 22:08 | Lucie LaVolpe |  Vím, či nevím?
"Každý jednotlivec má právo na svobodné vyjádření svého názoru. Ovšem nikde není napsáno, jakou formu pro tento akt mají povoleno použít." L.V.2012


Ano, hovořím i o "kauze" Anonymous.

Baví mě slečinky na bložáncích, kde se skví obří nápis Autorská tvorba-nekopírovat. Tyto dámičky jsou pobouřené tím, že stahování filmu, za který nezaplatí, není správné. Že obrážeček z devu, který nevytvořily ony, má někde vystavený i jiná slečna, s jiným blogem, a se stejným nápisem, klidně i v engliš-dont kopy. Taky jsou naštvané, že o tom, zda si mladá generace může na netu dělat co chce, rozhodují 50ti letí dědci (jo, poslanci a senátoři, zdravím zrovna vás, tohle jsem si prostě nemohla odpoustit).

Přiznám se, taky někdy něco stáhnu. Ale upřímně-přijde vám normální si pro jednu jedninou písničku, co se vám líbí, kupovat celé jedno CD? Hm? Jasně, v minulých letech jsme takové možnosti neměli, ano, naši rodiče měli jednu gramofonovou desku a jak byli nadšení, atd. Ale teď už ty možnosti jsou.
Chápu, že ti lidé, co písničku/film/něco vymyslí, vytvoří, vloží do toho peníze a čas, logicky vím, že z toho něco chtějí mít. NIKDO NEMŮŽE ŽÍT ZE VZDUCHU, I KDYBY JEHO POVOLÁNÍ BYLO ZÁROVEŃ POSLÁNÍM (ano, reakce na ty chytré lidi, co tvrdí, že lékaři mají dost peněz a ať si laskavě uvědomí, že šetřit musí nyní každý, a že někdo se má ještě hůř… Vtipné je, že tito lidé tvrdí, že mají dost peněz, protože jejich teta Máňa má přítelkyni, která tvrdí, že znala jednoho člověka a ten znal jednoho doktora, a on měl vilu, a byt a pozemky… Radši dám peníze doktorům, co pracují de facto na dvě směny, než nějaké úřednici, co dle vyjádření "dřela jako kůň". Na úřednice ve vládě se povinnost šetřit nevztahuje? Už vidím ty komentáře, jo, klidně si mě ukamenujte, když vám bude líp a zvednou vám plat a sebevědomí).
Chápu, odbočila jsem, to se k tomuto nevztahuje.

Už jsem prozradila, že jsem rozpolcena v otázce protipirátství atd. Klidně si zaveďte třeba nějaké měsíční poplatky za stahování na internetu, za poslouchání na youtube, klidně to zaplatím. Ale to o čem pojednávají/pojednává ACTA je největší chybou, jaká se kdy mohla ve SVOBODNÝCH zemích udělat.

V čem se budeme řešit od Barmy (Myanmaru), Číny, S. Korey? Teď se budou kontrolovat servery, zda obsahují pouze legální nebo i nelegální software. Pak se začne kontrolovat, zda náhodou nemáme vlastizrádné kecy? A co takhle kontrolovat, zda si doma čistíme zuby? Tohle už je zásah do svobody. A ACTA opravdu vypadají jako snaha o okleštění svobody.

Nechci hájit útoky na stránky vlády, na FBI ani na nic jiného. Ale uvědomujete si, že kdyby to neudělali, že by se o žádném zákonu nemluvilo. Zoufalá doba žádá zoufalé činy.
Přečtěte si Farmu zvířat. Nebo lépe: 1984. Farma zvířat se už více méně vyplnila, druhý román na to čeká. Nedejme mu šanci. Chápu proč to udělali. Mimochodem, přiznejme si: provést útok na FBI si žádá jak odvahu tak i dost znalostí. Ty lidi jsou fakt dobrý.

Lucie Volpe


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 28. ledna 2012 v 23:34 | Reagovat

Obsah onoho dokumentu neznám. Ale už trochu znám nenápadné obchvaty a kličky našich vlád. Zastíračky, zástěrky a falešné důvody, proč přikročit k jednomu kroku.
Tenhle pamflet se mi nelíbí svou podstatou (i když jsem ho nečetla, dovedu si vyvodit, co asi znamená). Mimochodem, autorský poplatek platíme při každé koupi CD, DVD a to dokonce i prázdného. Vlastně ani nevím, za co všechno autorský poplatek platíme. OSA je u mě zlodějská organizace, která si balí především vlastní kapsy (mám upřímné pochybnosti o spravedlivém rozdělování autorům, i když je to jen můj názor). Autorský poplatek je prý zahrnut i v koupi samotného počítače. Je tím tedy dáno na srozuměnou, že počítač bude sloužit i ke stahování dat. To je snad logické, ne...
Už jsem slyšela ve zprávách i takové jobovky, že se budou prohlížet (při odbavování přes hranice) MP3, a kdo bude mít notebook, nebo taky mobil s MP3, bude prohlídnuto a případně zničeno. Tomu říkám špiclovské manýry!
Víš, i když si ofotím a stáhnu obraz Vincenta van Gogha, vytisknu na papír a zarámuji, pořád to bude jen otištěný papír. Originál, plátno a barvy, to nikdy nebude. Takže takové kopírování nepovažuji za krádež... notabene když s tím neobchoduji. Ale to je taky věc názoru.
K těm doktorům... víš, nechci řešit, jestli jsou dost nebo málo placeni, ale je fakt, že doktoři dostávají měsíčně paušál za každého pacienta, kterého mají v evidenci, a to bez ohledu na to, jestli pacient jde na kontrolu nebo je zcela zdráv. Neznám normální zaměstnání, kde by byl člověk placen, aniž by musel podat příslušný výkon. Mimo tohoto.
A o ubohých lékařích si vážně nedělám iluze. Nejsou to takoví chudáci, jaké ze sebe dělají. I když odborníkům jejich peníze přeji, pořád v nich nevidím žádné sockové chudinky... :-?  8-)

2 Vendy Vendy | Web | 29. ledna 2012 v 0:10 | Reagovat

P.S.1984 považuji za jeden z nejvíc vizionářských románů.
Bohužel.

3 Lucerna Lucerna | Web | 29. ledna 2012 v 20:01 | Reagovat

nj ja uz som sa pred par dnami na svojom blogu v clanku a komentoch k tomu tiez vyjadrila :-D nie je co dodat, su to sm.jdi ;-)
Mam na teba jednu otazecku, ide ti po zverejneni tohto clanku blog.cz ? :-|

4 Sofie Sofie | 30. ledna 2012 v 18:44 | Reagovat

Čekala jsem, kdy se k tomu někdo z mých často navštěvovaných blogů vyjádří. Upřímně, to co dělaj je šílenost. Jak si to sama řekla, chápu, do filmu, hudby, knihy, do toho všeho se vloží peněz dosti, ale omezování svobody? Kontrolování? Jestli se tak stane, tak zřejmě opravdu skončím ve vězení. Jak jsi sama řekla, v čem se pak budeme lišit od ostatních? Jak budeme moci tvrdi, že jsme svobodní? Pojďme se rovnou vrátit do komunismu a už to fakt nebude rozdíl. Bože kde to jsme?

5 Atris M. Atris M. | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 20:24 | Reagovat

Zdalipak budou ničit i mozky, když si v nich "uložíme" svojí oblíbenou hudbu, hlášky z filmů, ...

6 Vendy Vendy | Web | 11. února 2012 v 20:18 | Reagovat

[5]:Správná připomínka!

7 Roxie Roxie | Web | 7. dubna 2012 v 23:17 | Reagovat

acta je zlo. celej ten zákon je hloupě vycucanej z prstu nějakým ortodoxním volem. spousta věcí je tam nedomyšlená a porušuje základní svobody člověka. takhle prostě ne.
nejsem proti boji proti pirátsví. ale musí se jasně určit hranice a musí si uvědomit kdo krade a kdo ne. pokud si já stáhnu film pro sebe, do svýho počítače abych na něj mohla koukat a měla z něj radost tak na tom nic špatnýho nevidím. je to jako bych zapnula televizi nebo pustila rádio. pokud někdo stahuje, kopíruje a za profit to posílá dál, tak už je tam problém. to už je piráství a ten už okrádá tvůrce i všechny zůčastněné.
myslím si, že všichni ti bojovníci proti ilegálnímu stahování to nemají úplně srovnaný a neuvědomují si kdo jim opravdu škodí a kdo ne.
dave grohl to řekl (na otázku jaký má názor na ilegální stahování hudby) nejlíp: if you make a 15 mil. and you cry over a penny, then fuck you! nebo henry rollins: i'd rather be heard than paid.
takže, celý je to o něčem jiným a ne každý kdo stahuje páchá zločin.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama