Společnost=odraz skutečností?

1. března 2012 v 20:15 | Lucie LaVolpe |  Vím, či nevím?
Když se vy sami podíváte do zrcadla, či jiné plochy s podobnými vlastnosmi, uvidíte díky sledu fyzikálních dějů svůj odraz. Převrácený, skutečný. Klid, nebudu vás obtěžovat fyzikou.
Pokud si toto samé převedeme do psychologické roviny, "uvidíme" něco podobného. Společnost, která ukazuje, jaké poměry kde panují. Když se bouří jednotlivec, neustojí odlišný názor (nebo se ostatní bojí projevit, druhá možnost). POKUD SE BOUŘÍ UŽ VELKÁ MASA LIDÍ, PAK JE NĚCO V NEPOŘÁKU, NE?

V rámci týdne neklidu reaguji na ty pitomé nápady se školným. Prej šance na vzdělání pro každého. Jsem pro reformy školství, ale ne pro kupčení se vzděláním!!! Nevím, jak ti každí, ale já osobně musím být "vydržována" tetou. Díky ní mohu studovat, bydlet na koleji, jíst a kupovat si skripta. Jinak bych si prostě nemohla luxus vzdělání dovolit. A rozhodně mě netankuje představa, že si vezmu půjčku (nevím kde a za kolik) a pak ji budu nějak splácet (plus plno dalších půjček, třeba na bydlení, že, každý chce někde bydlet) přibližně 20 let. Tohle prostě nemohl vymyslet normální člověk. A pokud náš dokonalý prezident označuje vysokoškoláky za příživníky, ať si uvědomí, že ne každý má rodiče v politice (kde je platí všichni lidé, co platí daně, tak kdo je pak příživník?)

A chtěla bych reagovat i na ACTA. Už jsem se o nich vyjadřovala tu http://likedream.blog.cz/1201/je-nase-svoboda-ohrozena . Chápu, že se reakce ANONYMOUS může zdát jako přehnaná nebo prospěchářská (nebo oboje) nebo takhle, ale víte co? Přečtěte si někdy Farmu zvířat. To už se stačilo vyplnit. A já opravdu nechci, aby se vyplno i 1984. Pokud neradi čtete, podívejte se na obsah, i ten je zajímavý.
Většina starších ročníků plakala ať už opravdovým či hraným smutkem, když zemřel Stalin, a plakala štěstím, když přišla svoboda. A teď podceňujete nebezčí další totality. To jsme se všichni tak málo poučili nebo co? Je nám to jedno, nevěříme (taky nikdo nevěřil, že totalita tady vydrží tak dlouho, nebo nevěřili, že Fidel bude dlouho u moci-od roku 1959(60). A teď emigranti už bůh ví jak dlouho Vánoce slaví výkřiky: "A příští rok na Kubě".) nebo jenom nechceme věřit? Bojíme se a proto zavíráme oči a kritizujeme ty, co se nebojí ozvat?

Pokud je to tak, naše pomyslné zrcadlo nám ukazuje dost krutý obraz. Nakonec to nebudou mocnáři, kdo nás uvězní v totalitě, nýbrž my sami...

Lucie Volpe, svobodný rok 2012
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 1. března 2012 v 22:32 | Reagovat

Anonymous vůbec nezavrhuji, plíživé nebezpečí omezování a oklešťování osobní svobody pokračuje. 1984 jsem četla a právěm mě děsí, kolik věcí z onoho románu poznávám v dnešním světě(jediné, čím se lišíme, je, že žijeme v dostatku - zatím. Říkám zatím, protože kvalita, nebo spíš nekvalita potravin se zhoršuje a obchodní řetězce už to začínají pokládat za normál. Kamery na pracovištích už jsou většinou běžné, za chvíli se přidají mikrofony. Nakonec budeš mít strach kýchnout nebo se zasmát, protože když se směješ, nepracuješ. Ještě přidají čipy miminům, aby je mohli kdykoliv a kdekoliv sledovat - a jsme doma.
Nebo v 1984.
Fandím studentům, že se bouří. Pobuřují mě ty kecy o placení za vzdělání, protože to zavádějí hajzlové, kteří sami vystudovali zadarmo. (Jestli mě něco štve, tak je to neférovost, vyčůranost a obezličky). Jo, taky jsem cinkala klíčema a byla šťastná jak blecha. Ale tohle jsem sakra nechtěla, ani nám tohle neslibovali. (A ještě mě rozčiluje alibistické povykování mnohých - máme co jsme chtěli! Takové lidi mám chuť nakopnout...)
Ještě ke školnému - vidím, že uvažuješ zdravě reálně - ještě nezačneš pracovat a už budeš zavalena půjčkou? A přesně jak píšeš, budou i další vydání.
Myslím ale, že období hypoték na nové bydlení pro mladé rodiny skončí. Nebo se sníží... a lidi začnou znovu stavět generační domky, protože jsou finančně výhodnější než samostatné bydlení. :-|

2 Sofie Sofie | Web | 5. března 2012 v 17:53 | Reagovat

Já upřímně ani nevím co si mám myslet. Měli bychom jít do ulic a bojovat...ale...spousta lidí se bojí...spousta lidí jsou na tom stejně jako já, že neví co si mají myslet a čemu věřit...sposuat lidí si vesele žije se svoji svobodou a myslí si, že nám se nic nemůže stát...ale co když opak je pravdou?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama