Televizní noviny-naše pravidelná dávka krve

4. dubna 2012 v 22:47 | Lucie LaVolpe |  Vím, či nevím?

To, že můžeme říkat, co chceme, aniž bychom za to mohli být nějak postihnuti (pokud tedy náš vodopád slov nemá nic společného s napadáním, protože to už je KONÁNÍ a ne pouhé myšlení a mluvení), je jistě pěkná skutečnost. Ale nic by se nemělo přehánět. Nemyslím tím, že bychom si snad měli okleštit svá práva, ale trocha slušnosti, soucitu a méně honby za senzacemi by neškodila.Jistě, může být pravda, že XY ukradl to a to, ale to neznamená, že ho hned nazvu z*urvysnyem. Trocha slušnosti by neškodila jistě ani v dnešní době.


Největší rozmach právě díky svobodě slova zažívají masmedia. Málokdo si uvědomuje, jak moc nás média ovlivňují. Když něco děláte, chcete, aby si toho lidé všimli, aby vás viděli. Kdo by nechtěl být slavný, že? I proto zpopularizovávají různé kauzy, vytvářejí senzace. Čím víc senzačních zpráv, tím více diváků, čím více diváků, tím více peněz, čím více peněz, tím více moci. A nakonec: čím více moci, tím víc běztrestně zpopularizovaných zpráv. Jednoduchá rovnice a uzavřený kruh.

Převážně tady mluvím o jedné nejmenované giga-televizní stanici, která už teď vlastní vše od A do Z, včetně nás. Viděli jste někdy nadpisy u jejich zpráv? Většinou se tam objeví něco jako ŠOK! DĚSIVÉ ODHALENÍ! MATKA VRAŽEDKYNÍ!, či podobné věci. Často se ale jedná pouze o dohady pracovníků televize.

Ve škole na kriminalistice nám ukazovali některé kauzy, jak skutečně probíhaly, a jak je zveřejnila média. Lidi, média věděla i to, co se nikdy nestalo! Znala předem pachatele a snad i celý jeho životopis (a to, že pachatel nakonec nebyl, ale bylo to nešťastná náhoda, bylo fuk)! A to je ale opravdu podezřelé…že by někdo z televize tyto zločiny spáchal spolu s pachatelem? Jak jinak si vysvětlit takový přísun informací…


Nejvíce mě ale štve jiná skutečnost. Začínám se totiž bát dívat se na hlavní televizní noviny. Samá smrt, násilí, dopravní nehody, tragické výrazy moderátorů, málem i slzy v očích, záběry, které by neměly vidět malé děti…Já bych chtěla pořádné ZPRÁVY (nové cílené jednorázové informace, díky teto Wiki), nejen se špatným, ale i s dobrým (zvířatka na konci to opravdu nevyváží). Když zpravovat (podávat zprávy) tak i ty zásadní dobré. Jenže v poslední době má nehoda traktoru s kamenem někde kdesi na Šumavě, při které se zranil pan traktorista na palci u nohy, protože vzteky kopl do toho kamene větší váhu než to, že se někomu podařilo vyrobit stroj na zmrzlinu, co uspoří polovinu energie. Koho by bavilo číst/poslouchat takovéhle "blbinky", když může lačnit po násilí a krvi.

LV2012

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 4. dubna 2012 v 22:55 | Reagovat

Ano, senzacechtivost a bulvár nemá nic společného se svobodou slova. Je to jen nástroj k oblbnutí lidí, kteří se vyžívají v morbidnostech. Proto už televizní noviny hezkou řádku let nesleduji a stačí mi to, co občas zahlédnu v novinách. O internetu nemluvě...

2 mu-sic mu-sic | Web | 5. dubna 2012 v 7:43 | Reagovat

Máš naprostou pravdu... Vulgarity se již rozšiřují i mezi slovník přátel, kteří spolu mluví :-( Noviny nám řeknou něco, ale je to určitě celá pravda ?? :-)

3 Lady Nutella Lady Nutella | Web | 5. dubna 2012 v 8:08 | Reagovat

Nemyslela si TV Novu? :) Je třeba sranda, když se něco stane a na Nově řeknou jako jediná televize jsme byli u toho. Ale aby ne když jsou tam především zprávy z Prahy. Normální zprávy by měli být z celé republiky a ne výčet špatných zpráv z republiky a z Prahy udělat slušňoučké  (Odpusť mi ten výraz) městečko. :)

4 Linniére Linniére | Web | 5. dubna 2012 v 12:04 | Reagovat

Moc pěkně napsané, opravdu pěkně :-)

Od té doby co jsem jmenovanou nejmenovanou televizi a její zpravodajství naprosto vypustil, mám klid. No a když potřebuji nějaké zprávy, nebo informace o dění ve světě, dohledám si to na seriózních zpravodajských serverech, když potřebuju nějaký odborný názor, jsou servery odborné (tady si dovolím udělat "reklamu" - např. Osel, ScienceWorld, Sysifos, Třetí pól), no a ten zbytek pokryje rozhlas a ČT24.
A nemusím se rozčilovat tím, že hlavní zprávou dne je srdceryvný příběh bezdomovce Františka z Hornídolní, co našel malé kotě, donesl ho majiteli a dostal za to něj flašku okeny a všichni byli šťastní; nebo fantastická a naanimovaná reportáž o tom, jak chlap rozřezal manželku, psa a nakonec, jako potvrzení své bezcitnosti utrhl sousedovi květ z jeho léta opečovávané růže... No, dalo by se pokračovat ještě dlouho :-D

Takže zpět k tomu co jsem už řekl -hezký postřeh a pěkně napsané ;-)

5 Roxie Roxie | Web | 7. dubna 2012 v 23:07 | Reagovat

naprostý souhlas. vlastně je to jeden z důvodů proč jsem přestala sledovat jakékoliv zprávy. vím, že se tím docela ochuzuju o některý podstatný informace, ale vzhledem k tomu, čeho jsou ty zprávy neustále plný, toho ani nelituju. radši budu nevědomky, ale v klidu proplouvat svým životem, aniž bych se každý večer rozčilovala u televize. a když už se děje něco hodně podstatného, tak to člověku stejně neunikne ať se na zprávy dívá či ne.
co se zvířátek na konec týká, já to říkám pořád. jedno video o kuřátkách nevyváží tu půl hodinu, kdy na nás chrlí samý negativní věci, jako by se v dnešním světě snad už ani nic dobrýho nedělo. trochu vyváženosti dámy a pánové, nic jiného nežádáme. chci se u zpráv dozvědět i něco zajímavého a ne jen kdo koho zas okradl nebo co nového mezi pány politiky.

6 Vendy Vendy | Web | 29. dubna 2012 v 15:30 | Reagovat

Stačí si uvědomit, s jakou dramatičností nejmenované stanice podávají své zprávy. (A to se snad týká všechn našich hlavních, s několika malými odchylkami).
Ono stačí, když se podíváš i na filmy. Brutální, Nebezpečné, Smrtící - to jsou nejčastější názvy akčních filmů. Vzpomínám si na film Nikita. V originále šel pod názvem Nikita - my však museli přitvrdit a zrodila se Brutální Nikita. Čímž trochu posunula význam filmu - jako by to nebylo o holce, která dostala nůž na krk a musela dělat věci, které by normálně nedělala, ale o holce, která si v tom snad i libuje.
Zprávy nesleduji už dlouho, a když ano, tak jen občas. Stačí jednou za týden. Krimi zprávy už vůbec ne. Raději si pustím film...
(A máš pravdu, dnes ani ty zprávy nejsou pravdivé, nebo podložené - spousta se jich tváří jako jasných, ale jsou to jenom fikce. Vem si, s jakou radostí vypráví o tom, že dotyčný zlosyn může dostat až deset let (ve skutečnosti dostane dva roky nebo podmínku...) 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama